Чорний шлях (вул. Леніна) – проходить біля Стінки, це шлях по якому приходили татари і по-ньому ж вели полонених у рабство. Дуже часто нинішню вулицю Леніна називають Натягайлівка.

Куток Валява (вулиці Коцюбинського та Миру) – це була промислова околиця Вільшани. У ХVІІ – ХVІІІ ст. тут розміщались гута – завод, де вироблялось скло, цегельня, воскобійня. А назву свою цей куток взяв від сукновальні, яку в народі називали "валюша" або "валява". У Вільшані розводили овець, пасли великі отари і стригли прекрасне руно, з якого валяли сукно, валянки.

Містечко (вулиці Шевченка, Набережна, Калабердіна) – це, звичайно, центральна частина Вільшани. З одного боку вулиці стояли крамниці, а з іншої – будинки власників (здебільшого євреїв), добротні, з металевими дахами. На цій же вулиці знаходились банк, «фотографія» та інші заклади. Провулки біля центральної вулиці називають Бурти, тому що там завжди лежали великі купи попелу – бурти – сировина для виробітку селітри для пороху.

центр калабердіна

Загребля (вулиці Петровського, Першого Травня) – знаходиться на лівому березі нині висушеного під час меліорації Панського ставка. Саме тут на греблі збиралося «погребельне»  – мито за проїзд через греблю.

Хутір Незаможник – з давніх давен ця місцина належала церкві і називалась Попівське. Та після революції ці землі були розподілені між незаможними і безземельними селянами, які створили комітет незаможних селян «Сівач», але збереглась назва Незаможник.

Хутір Сагайдачний – за переказами, землі належали монастирю, яким опікувався Петро Сагайдачний – звідси і назва.

Моргунів хутір – звичайно, там першим поселився чоловік на прізвище Моргун (там і зараз проживають Моргуни).  А Моргун – це майстер, який виробляє моргуни – веретена.

Хутір Дурненків (вул. Польова) – ця назва лише похідна від прізвища першого поселенця хутора Дудненка.

Сошлях (вул. Гоголя) – коли у Вільшані було кілька колгоспів, один із них мав назву «Соціалістичний шлях», або «Соц. шлях», а по народному – сошлях.

На Пронівці (вул. Л. Українки) жив чоловік Прокіп – Пронь. І зараз на цій вулиці проживають люди на прізвище Проненко.

Троцівка (вул. Жовтнева) – у 1833 році поселився  відставний фельдфебель Трохим – Троць.

З'являються і нові назви: у 1992 році у Вільшані з'являється вулиця Квітнева. Першим на цій вулиці поселився Юрій Папуша, от і куток – Папушівка.

 

Матеріал підготований працівниками бібліотеки Вільшанського ЦКД.

+2

Dzhanita

Коментарі

12.02.2016 17:31
Аватар 1. sergij_yaroslavovych_serkal 0

Гарий матеріал. А для мене, як мешканця міста Вознесенська, ще цікаво, чи не пов’язана ваша Натягайлівка з нашою - районом міста, яке раніше було окремим селом http://wikimapia.org/30613815/ru/%D0%9D%D0%B0%D1%82%D1%8F%D0%B3%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0


Додавання комментарів доступно лише зареєстрованим користувачам
Інформація
  • Опубліковано 05.10.2015 21:30
  • Перегляди: 708
  • Коментарі: 1

Теги