Влада - це ти!

На останніх зібраннях жителів смт Вільшана Павло Вікторович Пивоваров озвучив пропозицію щодо створення територіальної громади смт Вільшана. Подана нижче інформація розгорне дану тематику, і надасть відповіді на основні питання про те, що таке територіальна громада, і чому для Вільшани буде важливим її утворення.

 

Почнемо з визначення, коли жителі селища стають територіальною громадою – фактично, власником?

Коли вони за Конституцією України зрозуміють, що їх об’єднає не лише спільне проживання на конкретній території, але й спільна власність, вони відчують відповідальність, і чинять певні дії: скориставшись своїм конституційним правом проводити загальні збори громадян, чи громадських представників, і ухвалюють рішення про створення юридичної особи – власника. Але власником потрібно не лише стати, необхідно у подальшому чинити зі своїм майном (майном громади) як власник, в тому числі і через утворені громадою органи місцевого самоврядування.

Що таке місцеве самоврядування?

Це реальна здатність територіальної громади самостійно, або через обрані громадою представницькі органи вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.

Навіщо створювати територіальну громаду?

Для безпосереднього вирішення питань місцевого значення територіальною громадою у випадках, якщо це необхідно, а також для сформування власних представницьких та виконавчих органів, форматування держави «знизу догори» в інтересах та за участі територіальної громади.

Створення, діяльність територіальних громад та органів самоорганізації населення регламентуються Європейською хартією місцевого самоврядування, Конституцією України та законом «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ст..143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності;…встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Також, відповідно до ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевого бюджету, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад, сіл, селищ, міст, а також об’єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Громади, як правило, не створені як власники, і не користуються своїм майном як власники, що безпосередньо відображається на добробуті кожного члена громади. Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово його підтримує. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.

А ви знаєте хоч один приклад, коли держава компенсувала такі витрати?А чи мала не створена,як власник, - юридична особа, - громада можливість проконтролювати використання цих коштів?

Чому для територіальної громади статус юридичної особи є необхідним?

Введення в правовий обіг територіальної громади як суб’єкта права потребує наділенні її такими рисами, які б дали можливість громаді вступати в контактні правовідношення як активній, дієвій особі, носію суб’єктивних прав та обов’язків.

В країні зокрема визначається першочергове право з боку територіальної громади як головного суб’єкта місцевого самоврядування. Територіальна громада – первинний колективний суб’єкт місцевого самоврядування, що має право і реалізує здатність на самодіяльність шляхом реалізації наданої компетенції щодо самостійного вирішенні питань місцевого значення.

Відповідальність територіальної громади за ступінь реалізації власних інтересів не обмежується несприятливими наслідками у вигляді рівня соціальних благ. Юридичне значення у цьому випадку полягає в тому, що територіальна громада у разі ухвалення необміркованих рішень, невмілої чи пасивної поведінки, неефективного використання наданих коштів позбавлена права вимагати від держави забезпечення соціальними благами та послугами.

Згідно зі ст.80 Цивільного кодексу України, юридична особа наділяється цивільною право-і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Згідно зі ст.81 юридична особа може бути створена шляхом об’єднання осіб або(та) майна.

Як бачимо, усіма цими необхідними рисами територіальна громада володіє, але скористатися своїми правами може лише в статусі створеної юридичної особи публічного права.

Ще одне пояснення, чому територіальна громада має набути статусу юридичної особи.

Згідно зі ст.327 Цивільного кодексу України, територіальна громада є власником комунального майна. Відповідно до ст..142 Конституції України територіальна громада є власником лісу, землі, рухомого та нерухомого майна, природних ресурсів, водних об’єктів. Тому, як власник, вона може володіти цим своїм правом лише як юридична особа.

Що треба зробити?

Створити територіальну громаду селища міського типу Вільшана згідно з Конституцією та законами України; зареєструвати створену територіальну громаду як юридичну особу публічного права, і вирішувати питання життєдіяльності свого селища самостійно, та стати реальним власником комунального майна смт Вільшана; адже без рішення територіальної громади НІХТО, згідно з положеннями Конституції України, не має права на території відповідної територіальної громади, ліквідувати, перепрофілювати, чи реорганізувати ні лікарняний заклад, ні дитячий садок, школу, будинок культури, бібліотеку, підприємство. І жителі селища зможуть вирішувати всі свої питання самостійно.

Між іншим, наші сусіди вже давно утворили юридичні особи – територіальні громади (у Польщі – це гміна, у Чехії – це обце), і доволі добре себе почувають, як і вся Європа, яка давно пішла цим шляхом. А соь наш народ ще й досі блукає в темряві, та знаходиться на задвірках Європи. Причина цьому – відсутність бажання скористатись своїм Конституційним правом та докласти невеликих зусиль, щоб допомогти самим собі, своїм дітям та онукам жити значно краще!

 

Голова ініціативної групи Вільшанської територіальної громади П.В.Пивоваров

 

 

+2

Коментарі

06.10.2015 21:56
1. Романенко Ярослав 0

Це ж відповідальніть та ще й підсудна ! :) Ті хто при владі хочуть тільки безкарно володарвати та красти а тут потрбно працювати на благо та ще й відповідати за бездумні рішення.

А від Павла Вікторовича є особистий поляд що можна зробити чи як підтримати ініціативу, на якій стадії питання? Добре аби можна було б тут з ним поспілкуватись на огляд всім!


13.10.2015 20:14
Аватар 2. Завзятий Патріот 0

а чи можете ви виставити на сайт  інформацію про кандидатів на голову села та їх програми? спасибі


13.10.2015 23:25
3. Романенко Ярослав  » відповідь до коментаря #2 +1

Все що знайшов ось. Можливо трохи пізніше буде детальніша інформація


Додавання комментарів доступно лише зареєстрованим користувачам
Інформація
  • Опублікувала: Шах Джаніта
  • Опубліковано 06.10.2015 21:07
  • Перегляди: 299
  • Коментарі: 4

Теги