За обрій дороги летять…

Ох, не однаково мені.
   Тарас ШЕВЧЕНКО
"В казематі"

 

Шановні односельчани. Сьогодні я вирішив підняти болючу тему, яка стала невідʼємною частиною буття нашої країни. Ця проблема гостро стояла і стоїть перед громадянами нашої України уже багато років. Саме перед простими громадянами - а не перед державою. Тому що для державного чиновника ця проблема завжди слугувала безмежним та безконтрольним джерелом збагачення. І більшість із нас, а особливо ті, хто колись сідав за кермо автомобіля, хоч раз у своєму житті поносив останніми словами усіх тих, хто причетний до цієї проблеми. Ви вже мабуть усі здогадалися, що я веду мову про дороги. Так, ця проблема є загальнодержавною. Але ми з Вами маємо за щастя проживати у нашій рідній Вільшані. І кожен повинен починати з себе, а тому давайте спробуємо розібратися з деякими аспектами дорожнього будівництва у нашому селищі.

Шановні читачі, я дозволю собі нагадати Вам, що в одній з останніх своїх публікацій я описував процес спроби отримання певних публічних документів одним із наших сільських активістів. Так от, повідомляю Вас що через два дні після виходу цієї статті, усі затребувані документи були любʼязно надані селищною радою. При чому, до честі нашого голови та секретаря, потрібно сказати що ці документи були доставлені посильним прямо до двору, як кажуть -"з рук в руки". Так що, шановні односельчани, активніше користуйтеся та підтримуйте даний сайт. Тому що, це не лише пізнавально та цікаво, але це ще й потужна зброя у боротьбі з бюрократією та несправедливістю. І з огляду на ті події, які ми спостерігали у нас у селі останніми місяцями, я зробив висновок, що єдине, чого ще боїться та остерігається чиновник у нашій державі - це публічність. Я знаю що свого часу група наших селищних депутатів спільно з громадськими активістами зверталася до наших районних державних структур та до районної газети з проханням розібратися з питанням наших вільшанських доріг та висвітлити ці події. Але районна влада пустила цю справу "на гальма". Районна газета відмовилася друкувати даний матеріал, тому що ,як виявилося, на публікацію такого матеріалу потрібне "добро" нашого районного керівництва. Так що, як не гірко це усвідомлювати, а з іншого боку цим потрібно, мабуть, гордитися - саме наш сайт Вільшани залишився тим , єдиним острівцем демократії та свободи слова у нас у районі, де будь-яка людина може висловити свої погляди та переконання, незалежно від того подобаються вони комусь чи ні. Принагідно хочу звернутися до всіх користувачів сайту з проханням підтримати його матеріально, тому що утримання та обслуговування сайту потребує чималих матеріальних затрат. І Ярослав , на сьогодні , робить це все за власний кошт. Дуже хотілося щоб даний сайт став нашим вільшанським демократичним акціонерним товариством вільних людей, які не бояться і хочуть щось змінити у цій країні.

Але давайте повернімося до наших доріг. Усі ,хто був присутній на останніх передвиборчих дебатах, памʼятають, що більшість гострих питань до Ярового В.М. були повязані саме з ремонтом доріг по вулицях Пушкіна, Жовтневій та Миру. Уся ця інформація тоді сприймалася в основному зі слів та розмов, і дати цим процесам обʼєктивну оцінку було неможливо. Але, як я вже і казав, ці документи вдалося отримати одному із наших селищних активістів, яка на моє прохання надала їх для ознайомлення. І ось ці документи переді мною. Давайте разом спробуємо у них розібратися.

Найгостріше тоді постало питання по вулицях Миру та Жовтневій. Чому? Та тому що по вулиці Миру цієї дороги вже практично немає, а по вулиці Жовтневій її взагалі не було і в помині. Нещодавно мені на очі потрапила стаття про будівництво та ремонт доріг у Чехії. Так от, гарантія на сільські дороги складає 7 років, і якщо дорога приходить в непридатність раніше цього терміну, - підрядник за власний кошт проводить її ремонт.А що ж у нас? Я памʼятаю , як на вищезгаданих дебатах, Тимошенко Л.Ф. намагалася отримати від селищного голови відповідь на питання, чому ж він все-таки прийняв у підрядника ремонт дороги по вулиці Жовтнева і підписав Акт виконаних робіт. На що внятної відповіді так і не було отримано. Так чи був все-таки цей Акт? Виявляється - був. "Акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2013 року" згідно якого у серпні 2013 року було виконано роботи по "Облаштуванню одношарових покриттів товщиною 15 см із щебеню..." площею 693,73 м² на суму 43 034,0 грн по вулиці Жовтневій. Ви всі можете ознайомитися з даним Актом та відомістю ресурсів:

 

Спробуємо оцінити цю ситуацію з юридичної точки зору. У ст.853 ЦК України закріплено зобовʼязання замовника прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.

Пунктом 4 ст. 882 ЦК України передбачено, що передавання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами.

Хочу ще процитувати Вам витяг з договору на ремонт дороги по вул. Жовтневій:

" 6.1. Вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначається актами виконаних робіт.

6.2. Розрахунки здійснюються з моменту підписання акту приймання виконаних робіт і довідки про вартість виконаних робіт та витрат ...."

Тобто, кажучи простою мовою, Акт виконаних робіт підписується Замовником та Підрядником тоді, коли роботи, які вказані в договорі виконані і сторони не мають один до одного претензій. І вже на основі Акту проводиться оплата виконаних робіт. Це Вам може підтвердити будь-який фінансист, господарник чи підприємець. А це вже навіть не порушення, і підпадає воно під статті уже не Господарського, і не Цивільного кодексів. Але у нас у селі та районі все робиться по якимось іншим законам. І по факту ми маємо дорогу по вулиці Жовтневі, ремонт якої був проведений лише на папері. Аварійний місток, ремонт якого нібито повинен розпочатися. Та жодних перспектив по реальному ремонту цієї дороги, так як її ремонт на папері уже проведений. А у нас в державі звикли вірити саме тому що на папері, а не власним очам. Пояснення Ярового В.М. зводилося до того, що ним було прийнято рішення не розпорошувати кошти, а використать їх усі на ремонт вулиці Миру. Мені здається що Володимир Михайлович за всі роки свого господарювання добре зрозумів одну річ - громадським майном і коштами слід розпоряджаться як власними. От як голова без згоди селищних депутатів , виконкому , жителів вулиці міг одноосібно прийняти таке рішення? Не те що без згоди - навіть не поставивши нікого до відома. Але ж, врешті-решт, це не приватна власність - а все-таки громадська. І у мене складається враження що наш селищний бюджет за останні роки перетворився на "общак", яким наш голова розпоряджається лише на власний розсуд та розсуд своїх "смотрящих".

Але давайте все ж таки поринемо у чарівний світ цифр. Перше, що кидається в очі -це певний дисбаланс у цифрах. Так вартість ремонту 1 м² дороги по вулиці Пушкіна у 2015 році становила 64,23 грн , по вулиці Жовтневій та Миру у 2013 році 62,03 грн та 60,34 грн за 1 м² відповідно. Тобто ціни у 2015 році зросли порівняно з 2013 роком приблизно на 5%. Це при тому що "вічнозелений" з 8,2 зріс до 21,2 грн/дол ,тобто, на 158%, дизельне паливо з 10 грн до 17 грн/л, тобто на 70%. Давайте спробуємо розібратися : чи це дешева дорога у 2015 році, чи недешева - у 2013.

Розпочнемо з ремонту вулиці Пушкіна, який був проведений у жовтні 2015 року, незадовго до виборів. Я хочу щоб Ви ознайомилися з Актом виконаних робіт та Відомістю ресурсів до цього Акту.

 

Згідно цих документів підрядником було виконано роботи по облаштуванню одношарового покриття товщиною 15+1=16 см (шістнадцять сантиметрів) площею 1541 м². При середній ширині дороги 3,5 м це виходить 440 м. Було завезено 347 тонн щебня та відсіву, що при середній вантажопідйомності 12 тонн становитиме приблизно 29 КАМАЗів -самоскидів. По будівельних машинах найбільша питома вага припадає на роботу тринадцятитонного котка, що працював 82 маш-год, тобто 10 восьмигодинних робочих дні. Так це чи ні, я стверджувать не беруся - запитайте це у жителів вулиці Пушкіна- вони знають краще. Загальна вартість робіт склала 98 989 грн.

Хочу Вам відразу сказати що я не являюсь інженером-будівельником, і тому не можу глибоко проаналізувати технологічну складову даних проектів, але певними економічними знаннями я володію, і де, і які на калькуляторі кнопки потрібно натискати мене навчили. Та й деякі знання з математики та фізики, дякувати Миколі Євтихійовичу та Володимиру Свиридовичу, все-таки залишилися. Так от, згідно з документами було використано 248,101 м³ щебеню та відсіву різних фракцій. Якщо взяти площу виконаних робіт 1541 м² і перемножити на товщину покриття 0,16 м, то отримаємо 246,56 м³ використаних матеріалів. Різниця складає 2 м³, що можна списати на ущільнення та й взагалі це є допустимою погрішністю. Тепер давайте спробуємо порахувати фінансову складову. Левову частку у вартості ремонту становить перевезення матеріалів. Так, ціна одного тонно-кілометра пробігу становить приблизно 2,4 грн, відстань до Хлистунівки складає в середньому 27 км. Звідси перевезення 347,34 т вантажів мало б коштувати 347,34 т*27км*2,4 грн = 22 507 грн. Згідно Акту виконаних робіт на це було потрачено 42 046 грн. Різниця складає не багато , не мало - майже 20 000 грн лише на перевезенні. Вартість матеріалів складає 20 472 грн, робота будівельних машин 66 912 грн, заробітна плата 8 937 грн. Тобто, на те щоб освоїти матеріали на суму 20 472 грн було потрачено 75 849 грн.

Тепер давайте перейдемо чи то переїдемо на вулицю Миру. Спочатку ознайомимся з Актом виконаних робіт та Відомістю ресурсів.

 

Так як,на уже згадуваній мною зустрічі з виборцями Яровий В.М. пояснював, що кошти з вулиці Жовтневої були витрачені на ремонт вулиці Миру, я пропоную усім Вам спробувати повірити на хвилинку Володимиру Михайловичу і аналогічним чином ознайомитися з документацією по нібито проведеному капітальному ремонту вулиці Жовтнева, обʼєднавши їх з вулицею Миру та проаналізувати їх у комплексі.

Так от, у серпні місяці 2013 року по документах було проведено капітальний ремонт цих двох вулиць. По факту ж був проведений лише ремонт проїзної частини вулиці Миру (друга черга). Ремонт першої черги проводився раніше. Згідно документів було відремонтовано дорогу площею 911,51+693,73= 1605,24 м², при середній ширині дороги 3,5 м це становить 458 м. Загальна вартість робіт склала 98 034 грн., з них 55 000,0 грн по вулиці Миру та 43 034,00 грн по вулиці Жовтневій. Було завезено 155,39552+204,17824=359,57376 м³ щебеню та відсіву різних фракцій, що при застосуванні середнього коефіцієнту 1,6 становить приблизно 576 тонн, або 48 дванадцятитонних КАМАЗІВ-самоскидів. По роботі будівельних машин найбільшу питому вагу займали послуги дорожніх котків: масою 13 т 32,675 + 42,932=75,6 маш-год, масою 8 т 13,25+17,41=30,6 маш-год. Тобто тринадцятитонний коток працював девʼять восьмигодинних робочих днів, восьмитонний - чотири. Так це чи ні - Вам видніше, хоча за свідченнями місцевих жителів - це далеко не так.

Тепер найцікавіше. Згідно наданих документів було облаштовано покриття товщиною вже 15 см. Давайте спробуємо зробити розрахунки аналогічно вулиці Пушкіна. Візьмемо площу 1605,240м², перемножимо на товщину 15 см і в результаті отримаємо 240 м³ витрачених матеріалів. Але завезено згідно документів було 360 м³. Володимир Михайлович на зустрічі з виборцями говорив що причиною поганого стану дороги по вулиці Миру є те що будматеріали розікрали по дворах жителі цієї вулиці. Якщо це дійсно так, то я особисто знімаю перед Вами"шапку". Не перевелися на нашій Україні Вірастюки та Котигорошки!!! Україна має талант!!! Ваше діяння варте книги рекордів Гіннеса!!! За кілька днів Вам вдалося розтягти по дворах 120 м³ щебеню, або майже 200 тонн, або 16 КАМАЗів, або по цінах згідно документів 22000 грн. І ,як каже Володимир Михайлович, -Ви ще питаєтесь чому у Вас така дорога? У мене виникає лише одне питання - куди Ви його поділи і яким чином Ви його розтягували - відрами, мішками, ряднинами, візками? Я часто бував у Вас на вулиці і чомусь у жодному дворі не спостерігав курганів, насипаних з будматеріалів, чи може за ніч Ви ще встигали його й використати? Дізнавшись про Ваші таланти, завдяки Володимиру Михайловичу, я вже нічому не здивуюся. Це звичайно жарт, але наш голова говорить про це цілком серйозно.

Але повернімося до розрахунків. Транспортна складова на цей раз була включена до вартості самих матеріалів. Давайте спробуємо порахувати і її. Так згідно з відомістю ресурсів витрати на транспорт складають (15 968+20980)+ 20% ПДВ = 44 376 грн. Тепер спробуємо порахувати реальну вартість перевезень. Середня ціна 1 т/км у серпні 2013 року становила 1,5 грн . Відстань до Хлистунівки становить 27 км, звідси 576 тонн*27 км * 1,5 грн= 23 328 грн. Різниця складає 21 048 грн. Лише на перевезенні. Таким чином , на вулицях Жовтнева та Миру було "зекономлено" 43 000 грн. Ця сума Вам нічого не нагадує? Так, cаме ця сума повинна була витрачена на ремонт Жовтневої. Ось така от арифметика. Я не можу сказати чи то проста безгосподарність, чи щось інше. Але думаю що за девʼять років Володимир Михайлович мав навчитися рахувати такі речі. А ,взагалі, у мене складається враження що він не вміє робити цього взагалі, або не хоче, або рахує краще за нас усіх.

Але я думаю, що є люди, які дуже добре знають про і всі ці цифри, і про неіснуючі дороги, і про підписані акти. І не лише я вмію рахувати . Але найбільше лякає те, що ніхто нічого не боїться і ніхто ні за що відповідати не збирається. Хіба що перед власною совістю, якщо вона ще залишилася. Працюючи над цим матеріалом я зрозумів одну річ: для того щоб творити беззаконня у цій країні - не так багато вже й треба. Вчасно ділитися. "Лягати" під потрібних людей, які при потребі зможіть "підігріти" тебе фінансово. Мати високопоставленого друга ,ну хоча б у районній раді, наприклад, зам. голови районної ради, щоб міг тебе вчасно "прикрити". І головне- робити це все з посмішкою на обличчі. Тоді тобі усе зійде з рук. Фактично тільки на цих двох "оборудках" з місцевого бюджету було вимито більше 60 тис. грн. Це кошти забрані із зарплати кожного з нас, з податків підприємців, у вчителя, лікаря, інваліда, пенсіонера, атовця. Скільки у 2013 році на 43 тис грн при зарплаті у 1500 грн довелося б важко працювати пересічному вільшанцю? - Більш як два роки. А є люди у нас у селищі, які ці кошти можуть заробити одним поставленим підписом. І мені болить одне питання - " Так доки ж ми будемо так жити?".

Я хочу звернутися до наших селищних депутатів. Це не останні "будівництва віку", які проводяться у нашому селищі. І саме ВИ є тими людьми, які можуть і повинні зупинити це свавілля та безконтрольність, що панують у нас у селищі. Для цього Вас і обирали люди. Ми всі просимо і закликаємо Вас припинити цей "дерибан".

Під час роботи над даним матеріалом мені на думку чомусь приходили наші дороги, качай-бабівський місток та місток на Жовтневій , де, якщо нічого не буде зроблено, комусь буде горе. Хай Бог звичайно відводить і заступає. Але за ці 43 тисячі їх можна було відремонтувати ще два роки назад плюс 20 тисяч по Пушкіна. Згадалися клумба та туалет, базарна площа та східці. І чомусь мене все сильніше і сильніше почали брати сумніви. Згадувалися слова нашого голови про те, що хто не робить - той не помиляється. Але чи не занадто дорого обходяться ці помилки звичайним вільшанця? А, можливо, вони просто "дорого" приходяться тим , хто їх робить. Чомусь приходило на думку останнє засідання сесії селищної ради, на якій піднімалося питання по ремонту кухні у дитсадку. Володимиром Михайловичем була озвучена сума 99 тис. грн. яку виставив незмінний "Соцбуд". І лише тоді , коли один з депутатів, а саме Линник В.К., підняв питання про те, що може хтось може зробити і дешевше, наш голова зволив дати доручення цьому ж депутатові вивчити це питання. А йому самому, навіть, в голову не прийшло, що хтось може зробити цю роботу дешевше. А ,можливо, цього просто й не потрібно. Можливо- ніʹколи, адже весь час забирає процес зведення рахунків. Мене знову можуть звинуватити у поливанні когось брудом, але я ,хоч убийте, цього не можу зрозуміти. Раціонально використовувать бюджетні кошти - це і є робота та священий обовʼязок голови, а не Володимира Кузьмовича. А наш голова всього-навсього : "Не проти". Дякуємо вам, Володимир Михайлович, хоч за це. І в районі не одна ліцензована організація, яка може виконати дані роботи, ви хоч би раз спробували порівняти ці ціни. Володимир Михайлович, та запитайте своїх друзів підприємців, скільки телефонних дзвінків вони роблять перед тим, як знайти виконавця певних робіт чи постачальника товару. Ви ніколи не задумувались, чому жоден із підприємців ні разу не наймав "Соцбуд". Ні, не тому, що у нього є ліцензія. А ,мабуть, тому що у них задорого. А "інтерес" відсутній. Мені згадувався виступ на громадських слуханнях сільського голови с. Зелена Діброва Щербака І.В., який розповідав вам як повинен робити справжній господар. Згадувалися слова нашого селищного голови про мафію та корупцію у вищих ешелонах влади, сказані на останньому засіданні виконкому. А ,може, не слід шукати так високо? Згадувалися цифри , названі Чабаном С.Т. на передвиборчих дебатах по ремонту вулиці Пушкіна. Але наш голова не хоче нікого чути.

А ще, Володимир Михайлович, мені пригадався і ваш виступ на цих дебатах. Ви сказали що завжди керувалися життєвим принципом звичайного українця -"Візьми і зроби". Але мені чомусь здається, що на відміну від звичаного чесного українця, ви забули у своєму принципі поміняти місцями слова. Так було б - правильніше.

P.S. Шановні читачі, коли я працював над цим матеріалом, мені все більше й більше ставало не по собі. Звичайно, я мав деяку уяву про те що і як робиться у нас у селі та загалом у державі. Але що все прогнило настільки ..... Скажу Вам відверто, на деякий час ,я ,навіть, засумнівався відносно доцільності публікації цього матеріалу. Але все-таки вирішив іти до кінця. Я хочу подякувати усім людям, хто допомагав мені при написанні даного матеріалу. Окремо хочу подякувати Харченко Наталії Олексіївні, яка не побоялася витребувати всі ці матеріали та надати мені їх для опрацювання. Ярославу, який не побоявся його опублікувати. Всім іншим людям , які консультували та надавали допомогу у проведенні розрахунків та написанні цієї статті.

0

Автор: Кривошея О. М.

Коментарі

27.05.2016 19:36
1. Романенко Ярослав 0

Селищний голова запевнив що є кілька неточностей в вихідних данних для розрахунків і обіцяв надати своє бачення на це діло. Чекаємо, і не робимо поспішних висновків.  


07.06.2016 07:54
Аватар 2. Кривошея Олег 0

Ярослав , на правах автора, дозволю собі поцікавитися - яка ж все-таки доля "кількох неточностей в вихідних даних для розрахунків" та "надати своє бачення на це діло" , обіцяних селищним головою. Мені б самому дуже хотілося з ними ознайомитися. Чи вже можна робити певні висновки?


Додавання комментарів доступно лише зареєстрованим користувачам
Інформація
  • Опублікував: Романенко Ярослав
  • Опубліковано 27.05.2016 14:15
  • Перегляди: 352
  • Коментарі: 2

Теги