Вода – основа всього живого!

Нестача прісної води – одна з глобальних проблем людства. З року в рік спостерігається зменшення запасів прісної води. Відповідно до даних ООН, до 2025 р. більш ніж половина країн земної кулі зазнає серйозного перевантаження, наприклад, коли потрібна більша кількість прісної води, ніж є, або ж виникне відвертий її дефіцит. До середини ХХІ століття майже три чверті населення Землі зіткнеться з проблемами прісної води. Такі невтішні прогнози вже починають збуватися. Це спостерігається як на свій території України, так і в межах конкретних населених пунктів. Зниження рівня ґрунтових вод – це проблема з якою зітнулося населення смт. Вільшана. Саме тому я розпочав дослідження причин та наслідків зниження рівня ґрунтових вод у рідному селищі. За його результатами 99% опитаних мають криниці на території домоволодінь і 93% респондентів констатують зниження рівня ґрунтових вод. Чверть учасників опитування користуються водогоном, зокрема 14% стверджують, що змушені користуватися водогоном, тому що вода в криницях зникає. Досліджуючи гідроніми Вільшани, виявляється, що на території селища вже не існують такі ставки: Джулаєвий, Панський, Костенків, на Качайбабі, Чмелівка, Воронівський, Мошенський, Стецюрин, Перетічок, в урочищах Глибокому та Шевченків лісок. Ці водойми акумулювали запаси ґрунтових вод. Зникнення ставків є однією з причин зниження рівня ґрунтових вод у Вільшані. На мою думку, основними причинами є меліоративні заходи та зміна структури споживання води . До 1940 року проводили дослідження вулиць Захарова і Паустовського, на 200 дворів припадало 15 криниць, у середньому 1 криниця на 13 – 14 дворів. У 60-х роках на ці ж 200 дворів вже було збудовано 100 криниць. У 2017 році у кожному домоволодінні є криниця, глибина якої не перевищує 15 метрів.

Як підсумок, було створено та поширено пам’ятку для профілактики перевитрат води:

  1. Встановлення лічильників для води.
  2. Правильно побудовані очисні споруди.
  3. Використання дощової води для поливу.
  4. Зменшення поливу за рахунок снігозатримки.
  5. Догляд за існуючими джерелами.
  6. Дослідження та розчищення нових джерел.
  7. Економія води в побуті.

Шановні жителі Вільшани! Будь ласка, дотримуйтеся цих порад та ознайомлюйте з ними своїх родичів, друзів та знайомих, адже саме від кожного з нас залежить те, чи будуть прийдешні покоління мати придатну для пиття воду.
Насамкінець хочу подякувати всім учасникам дослідження. Отже, бережіть природу та не забувайте про те, що ми зобов’язані їй життям!
 


 
 

Малюнок 1 - Панський став (фото з архіву)

Малюнок 2 - Панський став (сучасний вигляд)

 


 

+2

Автор: Влад Романенко Опублікував: Романенко Ярослав

Коментарі

29.11.2017 20:15
Аватар 1. Насідка Ліза +1

Дуже дякую за статтю. Ця інформація корисна для людей, бо дана тема є актуальною у наш час. 


Додавання комментарів доступно лише зареєстрованим користувачам
Інформація
  • Опубліковано 29.11.2017 13:45
  • Перегляди: 491
  • Коментарі: 1

Теги